Bitcoin Altcoin Türkiye  

Geri Dön   Bitcoin Altcoin Türkiye > Bitcoin Türkiye > Bitcoin Yeni Başlayanlar

Bitcoin Yeni Başlayanlar Yeni başlayanlar buraya..

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 2 gönderen Admin

Yeni Konu Aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.12.2017
Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.11.2017
Mesajlar: 114
Mentioned: 0 Post(s)
Standart Bitcoin ve Altcoin Alma / Satma / Borsada Oynama | A'dan Z'ye Detaylı Resimli Anlatım | Hepsi İçinde

Herkese selam arkadaşlar,
Bu rehber ile Bitcoin’in nasıl alınıp, satıldığı, nasıl borsa oynandığı, Altcoinlerin nasıl alındığı, satıldığı, nasıl borsa oynandığı gibi her şeyi öğreneceksiniz.

1. Bitcoin Nasıl Alınır / Satılır ?

Bitcoin almak için Türkiye’de bir sürü site var ben içlerinde işlem hızı ve güvenilirlik açısından tercih ettiğim PARİBU sitesi üzerinden ilerleyeceğim.
Paribu’ya Nasıl Kayıt Olunur ?

Öncelikle
https://www.paribu.com/
adresinden siteye giriş yapıyoruz ve “HESAP OLUŞTUR” diyoruz.
Anasayfadaki form bu zaten J
Öncelikle buradaki formun tüm alanlarını eksiksiz olarak dolduruyoruz
Click the image to open in full size.
SMS şifresi geliyor onuda buradan giriyoruz
Click the image to open in full size.
ve “Hesabınız Oluşturuldu” diyip bizi anasayfa’ya atıyor
Click the image to open in full size.
Burada sağ üst köşedeki ismimizin üstüne tıklıyoruz ve açılan menüden “Hesap Ayarları” yazan kısma tıklıyoruz
Click the image to open in full size.
Açılan sayfada tab menü şeklindeki yerlerden “Hesap Durumu” yazan yere tıklıyoruz.
Click the image to open in full size.
Her platformun kendine özgü komisyon oranları vardır. Paribu da bizde adam akıllı işlem yapacaksak komisyon oranını aşağı çekmek için kimlik doğrulaması yapmamız gerekiyor. Kimliğimizin arkalı önlü birer fotosunu çekip buradan belge gönder diyerek gönderiyoruz. Ortalama 24 saat içerisinde bize durum ile alakalı bilgilendirme SMS’i geliyor. Yoğunluğa göre bu süre uzayadabilir. Benim şansıma 6 saat sonra onay mesajı gelmişti. Onaydan sonra o alan şu şekilde gözükecektir sizde.
Click the image to open in full size.
Dikkat ettiyseniz onaysız hesaplardan alınan her işlemdeki komisyon oranı %0.5 idi şuan ise 0.003 ile 0.004 arası oldu.
Paribu Üstünden Nasıl Bitcoin Alınır ?

Şimdi gelelim herkesin en çok merak ettiği noktaya. Menüde bulunan “TL İşlemleri” yazan yere tıklıyoruz.
Click the image to open in full size.
Ne kadar tutar yatırmak istiyorsak yazıyoruz ve bildirim gönder diyoruz. Bize ödeme yapacağımız hesabı ve ödeme yaparken açıklama kısmına ekleyeceğimiz kodu burada veriyor. Buradaki bankalar tamamen her defasında rastgele geliyor. Bana daha önce ing bank denk gelmişti mesela şuan burada Akbank denk geldi. Sürekli aynı ekranlar size gelmiyor hesabı kaydedin sürekli para atayım hesabıma geçsin gibi bir olay yok yani. Ayrıca isim ile bankadaki isim birebir eşleşmez ise iptal olur işlem. O yüzden kartım müsait değil arkiden atayım benzeri bir durum yok. Bu hem para çekerken hemde yüklerken geçerli bir kural.
Click the image to open in full size.
Buraya tamam deyince “TL İşlemleri” kısmında ödeme bilgileri duruyor. Yani “kodu alamadım, banka neydi, hesap ibanı yanlış yazdım” gibi durumlarda geri dönüp bu sayfadan gene bakabiliyorsunuz.
Click the image to open in full size.
Daha sonra bu para yatırma / çekme vb. işlemlerimizi menüdeki “İşlem Geçmişi” butonuna tıklayıp, açılan sayfadaki 2.tab olan “Finansal İşlemler” kısmından takip edebiliyoruz.
Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.
Şimdi hesabımızda paramız var. Sıra geldi bitcoin almaya menüdeki “Market” yazan yere tıklayıp ilgili alana gidiyoruz.
Click the image to open in full size.
Burada sol tarafta bulunan form üstünden istediğimiz BTC miktarını yazıp satın al diyoruz.
“BTC AL” sekmesi. Eğer ki “(+) TOPLAM TL” yazan yere tıklarsak otomatik olarak elimizdeki tüm para ile en ucuza bitcoin satan kişiyle eşleştirme yapıp paramız kadar bitcoin almamızı sağlıyor. Aynı şekilde form üzerindeki 2.sekmeye tıklarsakta “BTC SAT” kısmına yani. BTC satış işlemleri yapıyoruz. Böylece şuan cebinizdeki Türk lirası ile nasıl BTC alıp satabileceğinizi öğrendiniz. Gelelim 2. Kısma

2. Bitcoin Borsası Nasıl Oynanır ?

Paribu üzerinden sadece BTC borsasıyla oynayıp BTC işlemleri yapabilirsiniz. Altcoinler için rehberin ilerleyin kısımlarını bekleyin.
Borsa Nedir ?

Burada uzun uzadıya size anlatım yapmayacağım çünkü çok uzun bir konu ve aslında tamamen uzmanlık gerektiren riskleri büyük bir sektör. Ancak genel olarak nasıl oynandığını Paribu daki BTC üzerinden size anlatayım. Menüdeki “Market” butonuna tıklayıp ilgili sayfayı tekrar açalım.
Bu sefer dikkatimizi orta alanda bulunan “Bekleyen Satış Emirleri” ve “Bekleyen Alış Emirleri” kısmına getirelim.
Click the image to open in full size.
Olayı en basite indirgeyerek anlatıyorum dikkatlice okuyun.
Elimizde bizim bitcoin denilen X bir ürün var. Biz bunu ne kadara satmak istersek o fiyata satarız. Bir başkası ise ne kadara satın almak isterse o kadara satın alır. Bu işlemler bitcoin’in fiyatını belirler. Buda şu demektir. Dünyada biri çıkıp elindeki bitcoinleri “1 TL” olarak satarsa bitcoin’in değeri “1 TL” olmuş demektir. Mevcut bulunan fiyatlar ise insanları zamanla alıp satmasından kaynaklı yükselip alçalmaktadır. Sizde bu sırada gözünüzü dört açıp bir fırsat yakalayınca almalı ve satmalısınız.
Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.
Burada ilk sırada duranlar “En Ucuza Satan” ve “En Pahalıya Alan” şeklinde otomatik sıralanır. Listeleri en aşağıya çekerseniz eğer şunu görürsünüz.
Click the image to open in full size.
Mevcut BTC şuan 47bin TL ama adam 48bin TL ye satıyorum demiş ?
Diğer adamda 45bin küsürden alıyorum demiş ?
İşte borsa dediğimiz olay tam olarak budur.
Siz BTC’yi 30bin lira iken alsaydınız 40bin TL’de satış emri koyup en aşağıda yer edinebilirdiniz. Günün birinde BTC 40bin TL olduğunda biri sizden gelip bunu satın alır ve 48bin TL’ye satış emri koyup bekler.
BTC fiyatları Paribu da elindekileri sürekli satıp alan kişiler tarafından belirlenir. Her borsa sitesindeki rakamlar bu yüzden farklılık gösterir. Borsa özünde budur çünkü.
Yandaki formu kullanarak elinizdeki bitcoinleri örneğin aldığınız fiyat üzerinden 0.003/4 komisyon oranını hesaplayıp ufak bir payda üstüne ekleyerek satış emri verdiğinizde listeye eklenir ve beklersiniz. 100TL ile BTC aldınız. Satışınızı 110TL toplam olarak hesaplayıp emir verirseniz ve beklerseniz biri mutlaka bunu zaman içinde alır.
MAKER ve TAKER kime denir ?

Alış veya satış işlemi yaptığınızda sayfanın aşağısındaki işlem geçmişinizden bunu takip edebilirsiniz.
Click the image to open in full size.
Peki burada yazan MAKER ve TAKER ne anlama geliyor ?
Öncelikle ikisi arasındaki farkı öğrenelim. Oda şudur.
MAKER işlem yaptığında 0.003 komisyon öder.
TAKER işlem yaptığında 0.004 komisyon öder.
MAKER ve TAKER mantığı tüm BTC borsa sitelerinde mevcuttur ve genel itibariyle şu anlama gelirler.
MAKER => Siz daha önce pazarda olmayan bir fiyat ile pazara girerseniz, örneğin en düşük ücretli satış veya en yüksek ücretli alış size ait olursa siz bir borsa hareketlendiricisi olursunuz. Böylece komisyon oranınız düşük olur.
TAKER => Tam tersi demeyi çok isterdim ancak mantık o kadar basit değil. Maker işlemi yapmaya çalışırken bir anda taker pozisyonuna da gelebilirsiniz. Mevcut alış ve satış emirlerinin üstüne tıklayarak yaptığınız tüm işlemlerde siz taker olursunuz. Aynı zamanda biri 0,05 TL den btc satarken sizde gidip 0,05 TL den veya 0,0558 gibi bir fiyattan satarsanız gene taker olursunuz.
TAKER ve MAKER mantığını oturtmak için birkaç işlem yapın ve pozisyonunuza bakın duruma göre mantığını hemen kavrarsınız.

3. Altcoinler Nasıl Alınır / Satılır ?

Belki de en çok merak edilen konu budur. Çünkü herkes BTC çıkışını yakalayıp o “9$” iken alıp “10.000$” iken satan insanlardan olmak istiyor. Bunun içinde BTC sırası bittiyse yeni ve gelecekte patlayacak bir ALTCOİN’i tutturursa torunlarına muhteşem bir hikaye anlatmanın hayalini kuruyor.
Yukarıda size anlattığım borsa olayındaki RİSK ve UZMANLIK gerektiren dediğim alan tam olarak burada başlıyor. Ben size şunu bunu alın benzeri cümleler kuramayacağım gibi ne kadarınızı riske etmeniz gerektiğinide söyleyemem.
Bitfinex’e Nasıl Kayıt Olunur ?

Paribu ile sadece BTC işlemleri yapabileceğimizi söylemiştim. Artık ALTCOİN’ler için ne yapacağımızı biraz konuşalım. Baz alıp işlem yaptığım bana göre güvenilir, hızlı işlem konusunda rahatça hareket edebildiğim site olan BİTFİNEX üzerinden gideceğim.
Öncelikle
https://www.bitfinex.com/
sitesine gidiyoruz.
Click the image to open in full size.
Bizi bu muhteşem anasayfası karşılıyor. Umut fakirin ekmeğidir diye sağ üst köşedeki dil değiştirme yerine tıklayıp Türkçe var mı diye bakmayın tabi ki de yok

Sağ üst köşede duran “SIGN UP” yazan yere tıklayarak kayıt işlemlerine başlıyoruz.
Click the image to open in full size.
İlgili alanları eksiksiz dolduruyoruz ve bizi mail onayı ile ilgili sayfaya yönlendiriyor.
Click the image to open in full size.
Tabikide mail adresine gidip aktivasyon işlemini yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra bizi anasayfa karşılıyor.
Click the image to open in full size.
Bu siteye hakim olmanız öncelikle biraz zor bunu kabul etmeniz gerekiyor. İngilizceniz bile olsa teknik borsa terimleri vs. baya uğraştıracaktır. Ancak ben sadece bu rehberin konusu olan kısımla ilgili sizi bilgilendireceğim. Farkındaysanız uyarı benzeri bir şekilde bize “Hoş geldin, hesabında BTC veya para yok cüzdan tanımlayıp borsaya girebilirsin” benzeri bir cümle söylüyor. Sağ üstte bulunan “Deposit” cümlesine tıklıyoruz ve aşağıdaki ekran bize geliyor.
Click the image to open in full size.
Şimdi bizim BTC’miz nerede Paribu’da. Paribu’da sadece BTC oynandığına göre BTC cüzdanımıza para çekeceğiz. Buradaki “Bitcoin” yazan yere tıklıyoruz. Bizi hata ile karşılayan bir sayfa açılıyor.
Click the image to open in full size.
Burada bize söylediği “2 Adımlı girişi güvenlik açısından önerdiği”. Bununla alakalı profilinize nasıl bağlayacağınızı resimli olarak anlatmayacağım. “Google Authentication” uygulamasını Play Store’dan vs. indirip telefona kuruyorsunuz. Siteden orada mavi buton ile verilmiş linke tıklayıp güvenlik sayfasına gidip 2 adımlı doğrulamayı aktif ediyorsunuz. Size bir Kare Kod çıkartıyor telefondaki uygulamadan yeni site ekle deyip ekrandaki Kare Kodu okutuyoruz. Bundan sonrasında siteye giriş yapacağımız zaman Kullanıcı Adı / Şifre dışında bizden uygulamadan oluşan 6 haneli şifreyi de girmemizi istiyor. Steam vb. yerlerde de bunun gibi çok fazla olay olduğundan veya google’a yazdığınız anda resimli bir sürü yer bulabileceğinizden ben sadece buraya yazarak geçtim. Zaten bunu yapmamanız rehberin bundan sonrasını okumanıza engel değil. Burayı yaptıktan sonra veya direk kapata basarak sonraki adımımıza devam ediyoruz. Artık aynı sayfada hatayı geçince şu ekran geliyor.
Click the image to open in full size.
Bu sayfada “Margin ve Funding Wallet” yazan yerleri size anlatmama imkan yok. Sebebi konumuzun çok ötesinde olmaları. “Exchange Wallet” yazan yerin karşısındaki “Click to generate address” yazan yere tıklayarak bir BTC cüzdan kodu oluşturuyoruz. Cüzdan kodu oluşması birkaç dk. Sürebilir. Sayfayı arada yenileyip bekleyin. Abanmayın butonlara neden olmuyor gelmiyor vs. diye. Sakin olup bekleyip.
Click the image to open in full size.
Artık Bitfinex sitesinde BTC işlemlerimizi yapabileceğimi çekme ve başka sitelere aktarmak için gerekli kodumuz var. Buradan sonra tekrar Paribu sitesine geri gidiyoruz. Menüdeki “BTC İşlemleri” butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfadaki “BİTCOİN ÇEKME” tab menüsüne tıklıyoruz.
Click the image to open in full size.
Az önce Bitfinex sitesinde oluşturduğumuz cüzdanı kodumuzu buraya yapıştırıp çekeceğimiz BTC miktarını da belirtip işlemi başlatıyoruz. Yan taraftaki açıklamalarda da yazdığı gibi çekme / yatırma işlemlerinde minimum işlem tutarı ve sabit bir komisyon oranı var. Bu miktarlara dikkat edip ona göre işlem yapın. İşlemimizin gerçekleşmesi genelde 45dk – 2 saat arası sürebiliyor. Bunun sebebi BTC transferi için blok gereklidir ve bunu havuzlarda mining yapan kişiler çıkarır. Burada sabırla beklemekten başka şansımız yok. Bitfinex sitesine geri dönüp bekliyoruz. Sağ üst köşede duran “Wallets” kısmına tıklıyoruz.
Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.
BTC miktarımız geldiğinde burada yazacaktır. Ayrıca aşağı çektikçe hangi altcoinleri desteklediğini ve cüzdanlarını oluşturabildiğimizi inceleyebilirsiniz. Şimdi BTC’nizin Bitfinex’e geçtiğini varsayarak işlemlere devam ediyoruz. Aynı sayfada sol menüde duran altcoin ve btc lerin durumlarını gösteren panelden örneğin “ETH” yazan etherium’a tıklıyoruz ve sayfasına gidiyoruz.
Click the image to open in full size.
Bundan sonrasında önümüzdeki grafik alanından etherium’un durumunu vs. izleyip bize uygun gelen zamanda aşağıdaki alış / satış emirleri üzerinden veya aynı hizada bulunan “ORDER FORM” yazan yerden ilgili tutarı yazarak alış işlemini veya zaten aldıysak aynı yerlerden satış işlemlerinizi gerçekleştiriyoruz.
Click the image to open in full size.
Artık cebinizdeki para ile bitcoin alıp bunu borsada oynamayı ve bitcoin kullanarak kendinize altcoinler alıp bunları borsada oynamayı biliyorsunuz. Son olarak zaten kendinizde bulabilirsiniz ancak parayı cebimize gene banka hesabımıza nasıl çekeceğimizi anlatmak istiyorum.

4. Banka Hesabımıza Paramızı Geri Almak

Şimdi Bitfinex’e paramızı nasıl aldıysak aynı işlemleri tersine akıtıp bankamıza paramızı alıcaz. Bitfinex sitesinde sağ üst köşede duran “Withdraw” butonuna tıklıyoruz. Hangi coin türünde paramızı çekeceğimizi belirtip tıklıyoruz. BURAYA DİKKAT !!! Paribudaki cüzdanınız sadece BTC cüzdanıdır ve altcoinlerinizi burada saklayamazsınız. Altcoinler yastığımın altında dursun istiyorsanız. Bunun için istediğiniz altcoini destekleyen “Hardware Wallet” ürünlerinden birini almalısınız. Bu sayfadaki “Bitcoin” yazan yere tıklıyoruz.
Click the image to open in full size.
Bu sayfamızda çekeceğimiz BTC miktarını belirtip cüzdan adresimizi giriyoruz. Tabi öncelikle Paribu’ya gidip bunu öğrenmeliyiz. Paribu sitesine girip “BTC İşlemleri” menüsüne tıklıyoruz ve “BİTCOİN YATIRMA” tab menüsünde duruyoruz. Burada yeni adres oluştur deyip cüzdan adresini kopyalıyoruz.
Click the image to open in full size.
Bitfinex sayfasındaki yere yapıştırıp daha önce olduğu gibi 45dk – 2 saat veya yoğunluğa göre uzunca gene bekliyoruz. Şimdi Paribu’ya BTC miz geldi ve bunu banka hesabımıza almak istiyoruz. “TL İşlemleri” Menüsüne tıklıyoruz ve buradan “TÜRK LİRASI ÇEKME” yazan tab menüye tıklıyoruz.
Click the image to open in full size.
Artık yolun sonu kendi adınıza olan iban bilgilerinizi giriyorsunuz çekim işlemini başlatıyorsunuz. Minimum 10TL çekebilirsiniz ve miktar ne olursa olsun sadece 3TL çekim kesintisi ödüyorsunuz.
TEBRİKLER !!! Artık Sizde Bitcoin Dünyasında Yerinizi Aldınız !!!
Bitfinex’i çözmeniz, Paribu’ya alışmanız tamamen zaman ve emek isteyen olaylardır.
Bitfinex hakkında daha fazla detay vermek isterdim ancak sizin “İngilizce Öğrenmeniz” benim sizin anlatmamdan daha yararlı olacaktır. En ufak butonunun yanında bile açıklama balonu olan bir siteyi oturup anlatmak bana çok mantıklı gelmiyor.------------------------------------------------
Bir çok kişi BİTFİNEX HESAP ONAYI hakkında soru sormuş
Ben hesap onayımı yapmadım yukarıda olduğu gibi BTC yatırıp oynayıp Paribu'ya geri çekip nakite dönüştürdüm.
Ancak sürekli soranlar için internette şu makaleyi buldum gayet detaylı bir arkadaş anlatmış isterseniz buradan sonra orayıda okuyup onay işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Bitfinex Hesap Onayı Rehberi - Coinpedi


- Bir arkadaşın uğraşıdır ellerine sağlık.
tuna ve curuise bunu beğendiler.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Aç  Cevapla


Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Saati: 16:46. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0